עבודות איטום

כידוע לכל מים הם בסיס החיים ובלעדיהם אין אנו יכולים להתקיים בשום צורה שהיא. ביום יום מים משמשים אותנו לשתייה, לבישול, הם חלק בלתי נפרד ממערכת הביוב והאינסטלציה, הם מהווים את מקור החיים הן עבורנו בני האדם שכן אחוז גבוה מהגוף מורכב ממים והן עבור כל הצמחים והעצים בעולם.

יחד עם זאת, מים יכולים להיות גם דבר הרסני מאוד ולגרום לנזק בלתי הפיך לרכוש ולמבנים זאת כאשר הם מחלחלים פנימה דרך הקירות והגג. לא פעם נחשפנו בחדשות למקרים ברחבי העולם בהם שטפונות של מים גרמו לנזק ולאבדן של רכוש ואף גרמו במקרים מסוימים לאבדן חיים.

ביום יום שלנו מים עלולים לגרום לנזילות, לסתימות, להופעה של עובש, להתפוררות של הקירות בתוך או מחוץ לבית ועוד. קיימת חשיבות גבוהה לביצוע עבודות איטום באופן מקצועי בכל נכס שכן מים שחודרים יכולים לא רק להוריד את שוויו של ערך הנכס אלא גם לפגוע באיכות החיים שלנו, הרי אף אחד מאיתנו לא רוצה ביום חורף חמים בתוך הבית לארגן כלים שיאספו את המים שחדרט אל תוך הבית ככה בפתאומיות.

עם אילו חומרים מומלץ לבצע עבודות איטום?

בעבר היה נהוג לבצע עבודות איטום בעיקר באמצעות זפת שנחשבת לחומר חזק מאוד ועמיד בעיקר בפני מים. את התהליך היו מבצעים באמצעות יישום זפת חמה על גגות אך היום יש שיטות קצת יותר מתקדמות כמו למשל איטום באמצעות יריעות ביטומניות. בנוסף ניתן להשתמש בסוגים שונים של חומרים פולימרים על בסיס מים או על בסיס חומרים מסיסים. לחומרים אלו יש תכונות נוספות פרט לעובדה שהם עמידים מאוד בפני מים. הם עמידים לקרינת השמש, גמישים במיוחד לעבודה, מתייבשים בצורה מהירה כך שעל כל שכבה ניתן להניח שכבה נוספת ומאושרים לשימוש על ידי משרד התקנים.

סוגים של עבודות איטום

עבודות איטום מרפסות- ישראל הינה מדינה שטופת שמש ולכן משפחות רבות מחזיקות מרפסת או מרפסת שמש. בעונת החורף, אזור המרפסת מועד לפורענות בשל העובדה שהקירות חשופים לגשם ולרטיבות, לכן חשוב לבצע איטום מרפסת. יש מצבים בהם תהליך האיטום יכלול גם עקירה של המרצפות עצמן, אך בעל מרפסת ההתייחסות הינה שונה לגמרי ויש להתאים את פתרון האיטום לסוג המרפסת, לגודל שלה וכך למנוע חדירה של מים אל פנים המרפסת ואל הבית עצמו.
עבודות איטום קירות- תפקידם של הקירות החיצוניים הוא לשמור על פנים הבית חם ונעים, בעיקר בעונת החורף. איטום מקצועי לקירות החיצוני יחד עם בידוד תרמי מסייע לשמור על חום הבית מבפנים ולמנוע חדירה של לחות ומים. ניתן לעשות שימוש בחומרי איטום גמישים ובתהליך של עיגון מכאני.

עבודות איטום מרתפים- גם המרתף נחשב לחלל בעייתי מבחינת חדירה של מים בעונת החורף והבעיה המרכזית היא שבמבנים רבים מדובר בחלל אותו נוטים הדיירים להזניח, שכן הוא איננו נמצא בשימוש יומיומי. איטום מרתפים יש לבצע בשכבות על שכבות, זאת לאחר שיוצקים שכבת בטון, הוספת רשת והתקנה של יריעות ביטומניות, שוב תלוי בסוג המבנה כמובן.
עבודות איטום גגות- נחשב לתהליך האיטום הנפוץ ביותר כאשר בהתאם לסוג הגג מתאימים את סוג האיטום, בין אם מדובר באיטום באמצעות זפת ובין אם באיטום באמצעות יריעות ביטומניות.

תיקון איטום גג
דילוג לתוכן