אסבסט

היום יש הרבה מאוד בהלה סביב הנושא של אסבסט, וזאת משום שלאחר ביצוע מחקרים ארוכי טווח הגיעו למסקנה שמדובר בחומר מסרטן. אנחנו באיטום אריאלי בע”מ התמחינו בעבר באיטום גגות אסבסט, והיום, בעקבות המידע החדש הזה, מתמחים בפירוקם.
אסבסט – כל האמת

על מנת שלא לזרוע בהלת שווא בציבור, אנחנו רוצים לעשות סדר בדברים ולהבהיר מספר נקודות חשובות לגבי האסבסט. אז הנה הוא לפניכם – מדריך האסבסט השלם מטעם צוות המומחים שלנו.

כן – צריך להיזהר
אין ספק, שבעקבות המחקרים שתוצאותיהם פורסמו לפני מספר שנים בכל אמצעי התקשורת, צריך בהחלט להיזהר מהחומר הזה שנקרא אסבסט. ומהו החומר הזה בעצם? מדובר בשם כולל של קבוצת מינרלים מן הטבע, שהינם בעלי מבנה גבישי המורכב מסיבים מיקרוסקופיים, ארוכים ודקים, ששונים זה מזה בהרכבם. כל הסיבים בנפרד וכמובן שגם הגביש כולו, מתאפיינים בתכונות מצוינות כגון חוזק, יציבות, עמידות בפני אש, קורוזיה ושחיקה ובאופן כללי – עמידות לאורך זמן. בזכות התכונות האלה נחשב החומר כחומר מעולה למגוון רחב של שימושים, ביניהם שילוב בחומרי בנייה, בחומרי בידוד ובחומרי חיכוך.

המחקר המדובר, שבו הוגדר האסבסט כחומר מסוכן וכמזהם אוויר, נעשה רק לאחר שימוש של כ-100 שנים בחומר, ורק בשנת 2011 נכנס לתוקף החוק שמגדיר אותו ככזה. על פי החוק, חל איסור מוחלט לייצר או לייבא את החומר, כמו גם לסחור בו או להשתמש בו. בנוסף, על פי החוק, יש לוודא כי עד אוגוסט 2021 יוצא האסבסט מכל מקום בו הוא נמצא, כולל ציוד ומבנים מכל הסוגים.

סכנות האסבסט
המחקר מצא, כי האסבסט מסוכן לבריאות האדם משום שהוא עלול לגרום למחלות מסכנות חיים. נמצא, כי במקרה בו סיבי החומר חודרים למערכת הנשימה, החומר עלול לגרום למחלות נשימה קשות ביניהן סרטן הריאות, אסבסטוזיס (הצטמקות הרקמה הריאתית שמובילה לירידה בתפקודי הריאה ולמצב של קוצר נשימה) ומזוטליומה – סרטן שפוגע בקרום הלב, בקרום הבטן או בקרום הריאה.

חשוב לציין, כי המחלות האלה התבטאו בעיקר אצל אנשים שהיתה להם חשיפה מאוד תדירה ובמשך תקופת זמן ארוכה לחומר. עוד חשוב לציין, כי מכיוון שהסכנה נובעת משאיפת סיבי החומר בלבד, האסבסט מהווה סכנה לבריאות רק כאשר הוא מתפורר. התפוררות החומר יכולה להיגרם בעת קידוח, ליטוש, ניסור, השחזה וביצוע פעולות דומות נוספות, או כתוצאה מבלאי שמביא לשחיקה טבעית של החומר. במשרד לאיכות הסביבה לא לוקחים סיכון, ובצדק רב, והורו על הוצאת האסבסט מכל שימוש שהוא.

אסבסט צמנט – אפשר לנשום
כל ההנחיות הללו אינן אמורות לגבי אסבסט צמנט, שנחשב חומר מותר לשימוש. זאת משום שהוא מכיל רק עד 10% סיבי אסבסט, אשר כלואים בתוך מטריצה של מים ומלט ולכן הסיכוי שישתחררו נמוך ביותר. למרות זאת, אם מוצרים שמכילים אסבסט צמנט נמצאים במצב של שחיקה או התפוררות, בהחלט שצריך להחליפם, על מנת למנוע סיכון מיותר. חשוב להימנע משיוף מבנים המכילים את החומר, כמו גם מביצוע עבודות ליטוש, קידוח וניסור, על מנת למנוע את השתחררות החומר המסוכן אל חלל האוויר.

המומחים באיטום גגות – למען הבריאות שלכם
אם ברשותכם נכס שהינו בעל גג אסבסט – נשמח להגיע ולבצע פירוק גגות מקצועי, כמו גם החלפת גג אסבסט בגג אחר שאינו מכיל את החומר המסוכן. אנו מחויבים לביצוע העבודה על פי החוק, תוך שימוש בכל אמצעי הבטיחות, ולסילוק הפסולת המסוכנת לאתרים מורשים בלבד.

תיקון איטום גג
דילוג לתוכן