איטום מרתף

מה חובה לבדוק כשעושים איטום מרתף
איטום מרתף חיוני מאוד בכל מבנה, גם אם לא עושים בהם שימוש כלשהו. הסיבה היא שנוזלים שמחלחלים דרך הקירות והרצפה יכולים להגיע ממקורות שונים, להיקוות על הרצפה או לחלחל אליה ולתוך הקירות. הנזק שקורה יכול להיות אטי אבל התוצאה הרסנית לחלוטין. היא עלולה לערער את יציבות היסודות ולפורר אותם ואת הקירות. הרטיבות שנקווית גם גורמת להתרבות של בקטריות וחיידקים ומעודדת היווצרות של עובש על הקירות שיכול לפגוע בבריאות ואף להיות קטלני. מים יכולים להגיע מצינורות שמתפוצצים או דולפים בקירות וברצפה, לנזול מהתקרה או אפילו לחלחל דרך הרצפה בגלל הצטברות משקעים ונוזלים בקרקע שמוצאים את הדרך להיספג ברצפה הלא אטומה לחדור למרתף ולמקלט.

חשיבות איטום המרתף
בגלל מיקומו והעובדה שהוא מועד לכל כך הרבה פורענות של נוזלים שמגיעים אליו מכל הכיוונים, איטום מרתף חייב להיעשות בצורה הכי מקצועית שיש, יעילה ואיכותית מאוד. חומרי האיטום של מרתפים יהיו חייבים להיות מכל הסוגים משום שעליהם לאטום גם רצפה, גם קירות וגם תקרה. מטרתם היא למנוע רטיבות בכל מחיר בחלל סגור שאינו מתאוורר גם כך בדרך כלל. כל אחד מהגורמים של הרטיבות יכול לפעול ביחד או לחוד, והחשש הגדול ביותר הוא מפני פיצוץ צינור שאף אחד לא יגלה במקרה שבו לא עושים שימוש במרתף והאירוע יתגלה רק לאחר שכבר ייעשה נזק מסוים. במקרים מסוימים זה יתגלה רק לאחר שיריחו ריח סירחון של טחב, ריקבון ועובש.

כיצד אוטמים מרתף נכון?
ייבוש כל רטיבות כהכנה – אם הייתה רטיבות שגרמה לטיפול במרתף יש לייבש את הרטיבות ולגלות את המקור.

הכנת המשטח – לאחר ייבוש הרטיבות יש להכין את המשטחים שמיועדים לאיטום – הסרת טיח וצבע וכל מה שיש על הקיר עד הבטון החשוף עצמו. שם יש לתקן את כל הסדקים והחלקים הרופפים של הבטון, מוטות ברזל חלודים עוברים ציפוי מיוחד, החלקה ומילוי סדקים.

בחירת חומר האיטום ושיטת העבודה – איטום מרתף משלב בין יריעות ביטומניות לבין חומרי איטום צמנטיים ופוליאוריטנים שנמרחים על ידי הקבלן, והשילוב ביניהם הוא זה שיהיה מומלץ על ידי הקבלן.

תיקון איטום גג
דילוג לתוכן